İmamlar ve Diyanet Personeli Burada  
DİYANETPERSONEL.COM - Açilir Menu

Go Back   İmamlar ve Diyanet Personeli Burada » Mesleki Bilgi Kütüphanesi » Vaaz Paylasım Bölümü » Mübarek Gün Vaazları

İmam Sakal Bırakamaz mı? İlçe Müftülüğüne vekalet edenlere Zam ve Tazminat Ödenir mi ?  Açıklamalı --- sözleşmelilerin izin hakkında Becayiş Nasıl Yapılmalı?  4-b den kadroya geçenlerın yıllık izin hakları nasıl olacak   İş Sonu Tazminatı Sözlü Haber Verene Yolluk Ödenirmi?    Nakillerde başarı listesinin Duyurulması Haftalık izinler ve yerine görevli bulma şartı  Aylık mutat toplantılartının genelgedekı yerı          Aday memurun yıllık izin hakkı  Yıllık izin hakkı varken mazeret izni verilebilir mi? Sözleşmeliden Kadroya Geçişte Harcırah Ödenir mi ?Diyanet 2014 Sınav Takvimi Açıklandı.. Refakat izni alınması   

.
Konu Bilgileri
Konu Başlığı
Kurban bayramı vaazı
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
 
Görüntülenme Sayısı
931


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 11-15-2010, 06:52   #1 (permalink)
 
cetinfaruk84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: May 2010
Mesajlar: 1.484
Tesekkür: 280
       Aldığı Teşekkür: 1.094
cetinfaruk84 - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Kurban bayramı vaazı

KURBAN VAAZI

“MÂNÂSI:
Ey muhammed muhakkak ki biz sana kevser'i verdik. Sen de Rabbın için namaz kıl ve kurban da kes. Doğrusu asıl ebter sana buğz eden (hınç besleyen diş bileyen) in kendisidir.”
Muhterem Müslümanlar
Yüce kitabımız kurban ibadeti ile ilgili olarak meşhur olan ayet Kevser suresinin 2. ayetidir. “sen de rabbin için namaz kıl ve kurban kes”
Kurban sözlükte Allaha yakınlık sağlamaya vesile kılan anlamına gelir
İslami terim olarak ise “ibadet niyetiyle belirli şartları taşıyan hayvanı usulünce kesmeye Kurban denir”
Bir kimsenin kurban bayramında kurban kesebilmesi için 4 şart aranır
1)Müslüman olmak
2)akıllı olmak
3)büluğ çağına ermiş olmak( kızlarda 12 erkeklerde 14)
4)belirli mali güce sahip olmak
Hanefi mezhebine göre kurban kesmeyi vacip kılan zenginliğin ölçüsü zekatta ve fıtır sadakasında aranan zenginlik ölçüsüyle aynıdır.
Bu da borçları ve asli ihtiyaçları dışında 85 gram altın (veya 200 dirhem gümüş)dır.
Allahu teala maide suresi 27. ayetinde şöyle buyuruyor:
{“Ey Muhammed onlara Adem'in iki oğlunun gerçek hikayesini anlat. Hani ikisi birer kurban sunmuşlardı da birinin kurbanı kabul edilmiş öbürününki kabul edilmemişti. Kurbanı kabul edilmeyen kardeşine "yemin ederim ki seni öldüreceğim" deyince öbür kardeş şöyle dedi; "Allah sadece takva sahiplerinin ibadetlerini kabul eder.”}
Yine Allahu teala Maide 97. ayeti kerimesinde: “Allah Kâbe'yi o hürmete layık mâbedi insanların din ve dünya hayatları için bir nizam vesilesi kılmıştır; o haram ay’ı da Kâbe’ye gönderilen gerdanlıksız veya gerdanlıklı kurbanlıkları da...Bütün bunlar Allah’ın göklerde olanı da yerde olanı da bildiğini ve gerçekten Allah’ın her şeyi bildiğini sizin de bilip anlamanız içindir” buyurmuştur..

Kurbanda aslolan niyettir çünkü Hac Sûresi’nde (22/37) “Kurbanların ne etleri ne de kanları Allah’a ulaşacaktır. Allah’a ancak sizin takvanız ulaşır.” buyurularak maddeden manaya bir kapı aralanıyor ve esas hedef gösterilmiş oluyor..
Kurban kesmek maddi ve manevi ihtiyaçları karşılayan bir ibadettir.

Allah için kurban küp için kıyma düşüncesi ise yanlıştır. Kurban keserken niyet kişinin Ailesiyle birlikte Allah yolunda kurban kesmenin o manevi hazzını ve mutluluğunu yaşayarak bu mutluluğu yoksul insanlarla paylaşabilmek olmalıdır…

Seleme b. Ekva’nın (r.a.) nın naklettiğine göre:hz peygamber (as) şöyle buyurmuştur
“kim kurban keserse bayramın üçüncü gecesinden sonra evinde kurban etinden bir şey bulundurduğu halde sabahlamasın” buyurdu. Ertesi seneye girdiğimizde sahabeler: “ey Allahın resulu kurban etlerini geçen sene yaptığımız gibi mi yapacağız yani dağıtacakmıyız?”
Hz peygamber “hayır bu sene kendiniz yiyin yedirin azıkta edinin çünkü gecen sene halk arasında şiddetli geçim zorluğu vardı. Bu sebeple kurban etlerinin halk arasında dağıtılmasını arzu ettim” buyurdu (sav)…

Şöyleki:Etin senede bir kez veya çok az giren evler o kadar çok ki çevremizde bu yüzden peygamber efendimiz: “hiçbir kimse kestiği kurbanın etini üç günden fazla evinde ve elinde tutmasın” buyurmuştur. Peygamber efendimizin koyduğu yasağın amacı etin ihtiyaç sahiplerine intikalini sağlamaktı.
Bundan dolayıdır ki aileler komşularına dostlarına yoksullara paylarını verdikten sonra geriye kalan etleri daha sonra tüketmek üzere buzdolabında yada kavurma olarak küpte bekletebilirler.
Abdullah ibnu amr ibnul-as (r.a) anlatıyor: resulullah aleyhissalatü vesselam:
“kurban gününü bayram olarak kutlamakla emrolundum. Onu bu ümmet için bayram kılmıştır” buyurdu
Kurban kesemesek bile o günü bayram havasında yaşamamız gerekir
İbni Habbaz (r.a) anlatıyor: bir bayram günü mekkede cemreye yakın bir yerde bulunuyordum. Orada duran bir derviş gördüm; elinde bir testi gibi bir şey vardı. Bir yandan ağlayıp bir yandan Allah’a şöyle yakarıyordu
“ey benim efendim ey mabudum insanlar sana kurbanları ve güzel amelleri ile yaklaşıyorlar. Benim ise şu canımdan başka bir şeyim yokkk!!” bunu söyledi ve birden haykırıp can verdi…” ne yüce bir ölüm! Böyle ölenler hayat-ı Cavidan denilenebedi hayatın ve mutluluğun sırrına ererler..
Halk yılda bir kez kurban keser veli ise her an sevgilisinin kurbanıdır. Aşık maşuku için bir değil bin can kurban etmeye hazırdır…
Tasavvufta zebh-ı nefs(nefsi boğazlama) anlayışına göre insan kurban-ı erkemdir yani en değerli kurbandır inşallah Bidez bu bayramda nefsini kurban edenlerden oluruz…(amin)
Kurban bayramı hz. İbrahim ve hz İsmail in fedakarlık ve sabır sembolü olarak bu zamana kadar gelmiştir.
Kurban toplumda kardeşlik yardımlaşma ve sosyal adaletin gerçekleşmesine katkıda bulunur.
Özellikle et satın alma ihtimali hiç bulunmayan veya çok sınırlı bulunan yoksulların bulunduğu ortamda kurban kesmenin önemini daha iyi anlarız.
Allahu teala İbrahim aleyhisselam’a ismaili kurban et diye emretmişti
Çünkü yıllar önce eğer bir oğlu olursa onu kurban edeceğine söz vermişti
Yıllar geçti ve koca bir asrın sonunda Allah dileğini gerçekleştirdi ona dinini devam ettirecek insanlara rehber olacak ve kendinden sonra gelecek peygamberlerin atası olacaktı.. İsmail (a.s) 12 yaşına girdiği zaman İbrahim (a.s) rüyasında verdiği söz hatırlatıldı
“ismaili kurban et!”
Bu İbrahim a.s için çok ağır bir imtihandı canını yıllarca beklediği biricik oğulcağızını kurban etmesi emrediliyordu…
Hazret-i İbrahim Nemrud tarafından ateşe atıldığında canı ile
Hazret-i İsmaili kurban etmesi emredildiğinde evladı ile ovaları kaplayan bütün sürülerini bağışlamakla da malı ile imtihan edildi. Üç imtihanı da kazandı. Kur'an-ı kerimde (Sözünün eri İbrahim) diye övüldü. (Necm 37)

Hanımı Hazret-i Hacer’in yanına gider.
- Ey Hacer gözümün nuru oğlum İsmail’e en iyi elbisesini giydir saçını tara onu bir dostun ziyaretine götüreceğim bir bıçak ve ip de getir.
- Bıçak ve iple bu nasıl misafirliğe gidiş?
- Belki Allahü teâlâ bize bir koyun verir.

İblis bunu duyunca bana iş düştü diyerek Hazret-i Hacer’in yanına gelir.
- Ey Hacer İbrahim İsmail’i nereye götürdü?
- Ziyarete.
- Hayır kurban etmeye...
- Nasıl olur? Bir baba oğlunu kurban eder mi?
- Ama (Rabbim emretti) diyor.
- Eğer Allahü teâlâ emretmişse Ona bin can feda olsun.

İblis bu sefer Hazret-i İbrahim’e gidip der ki:
- Oğlunu nereye götürüyorsun?
- Ziyarete.
- Hayır kurban edeceksin o rüya şeytanidir.
- Hayır gördüğüm rüya Rahmani idi.
- Oğlunu kesmene gönlün razı mı?
- Ey melun şunu yakînen bil ki dünyadaki herkes benim evladım olsa ve Rabbim hepsini kurban etmemi emretse hepsini kurban ederim.

Şeytan Hazret-i İbrahim’den ümidini kesip Hazret-i İsmail’in yanına gelir:
- Ey İsmail nereye böyle?
- Ziyarete.
- Hayır baban seni kesecek.
- Beni niçin kesecek?
- (Rabbim emretti) diyor.
- Eğer Allahü teâlâ emretmişse bin canım dosta feda olsun.

İblisin vesvesesi bitmeyince Hazret-i İsmail babasına der ki:
- Bu beni rahatsız ediyor.
- Ona taş at uzaklaşsın.
Taş atıp Mina’ya geldiklerinde Hazret-i İbrahim oğluna der ki: Oğulcuğum rüyamda seni kurban ederken gördüm. hak teala bana seni kurban etmemi emretti ...
İsmail a.s "babacığım rabbimiz ne emrediyorsa yap için rahat tut sakın tereddüte düşme! Teslim ol rabbine inşallah benide sabredenlerden bulacaksın" dedi…
Ne büyük bir teslimiyet!!! Tam bir peygamber ve tam bir kul!!..
ismail a.s dediki "babacığım ellerimi ve gözlerimi bağla ki olurda can korkusuna kapılıp sana mani olmayayım beni yüzü koyun yatır da yüzümü görüpte babalık sevgin hak tealanın sevgisinin önüne geçmesin..."
o anda melekler bile ağlamıştı yer gök yalvarıyordu..
ama hak tealanın ismail a.s kanına veya etine ihtiyacı yoktu istediği şey ibrahim a.s'ın ve ismail a.s'ın kalbiydi teslimiyetiydi..
ibrahim a.s mı biricik oğlunu kendi yolunda kurban etme mertebesine çıkardı ve ismail a.s mı da kendi yolunda sabırlı bir kurban eyledi...
nihayet ibrahim a.s bıçağını biledi taşa çaldı bıçak taşı kesti.. oğlunu yatırdı ve işini hılıca bitirmek istedi çünkü gönlü daha fazla dayanamayacaktı..
bıçağı ismailin boynuna çaldı ama kesmedi
o sırada yeri göğü sevince boğan bir nida duyulur:"Ey İbrahim gerçekten rüyana sadakat gösterdin. Güzel amel işleyeni işte böyle mükafatlandırırız. Bu açık bir imtihandı. Oğluna karşılık ona büyük bir kurbanlık koç fidye verdik" denir ve o günden bu güne ibrahim a.s mın sünneti olur kurban kesmek..
ne olurdu acaba allah yolunda kurban kesin oğullarınızı diye emir verilseydi...
hangimiz bu emre itaat edebilirdik...
ne büyük sadakat ve ne büyük sabır..

Hazret-i İsmail şöyle dua etti:
Ya Rabbi Kıyamette mümin olan herkesi mağfiret eyle!
(Bütün müminleri mağfiret ettim ve bağışladım) müjdesi geldi. (R. Nasıhin) (amin.. amin.. amin..)
13 aralık perşembe günü camide yapmış olduğum sohbettir umarım faideli olmuştur.. forum arkadaşlarımada faydası olması dileğiyle..
dualarınızla ve dualarımızla..
__________________
cetinfaruk84 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
cetinfaruk84 Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
ahmet2512 (11-05-2011), ibrahim19 (11-30-2010)
Yeni Konu aç Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Hizli Erisim


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 01:22.


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
İmamlar müezzinler mbsts becayiş cami arapça ilahiyat önlisans hepsi burada diyanet personeli haber bülteni başkanlık hac umre din namaz imam imamlar Cami halısı cami süpürgeleri cami süsleme nakkaş minare yapımı cami ısıtma cami ses sistemleri cami levhaları namazvakit arapca kaynak eserler Diyanet Duyurular imam becayiş İmam müezzin ezan sela din görevlisi din görevlileri diyanet haberler imam hatip münhal kadrolar hac sınavları ilahiyat önlisans diyanet teşkilat haberi yeterlik Mbsts kitabı diyanet yeterlik
www.dibpersonel.com

diyanet personel diyanet haber imamlar becayiş
10, 8, 5, 264, 13, 14, 228, 282, 17, 266, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 256, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 40, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 251, 52, 53, 54, 55, 57, 58, 59, 60, 61, 285, 67, 68, 254, 71, 72, 74, 75, 76, 77, 78, 80, 81, 253, 82, 83, 252, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 221, 94, 95, 96, 97, 100, 101, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 250, 206, 265, 207, 208, 209, 213, 226, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 257, 258, 259, 260, 261, 267, 268, 269, 270, 271, 277, 272, 273, 274, 275, 276, 278, 279, 280, 281, 283, 286, 287,

Kısa Fakat Önemli Maddeler

Dibpersonel.com Sitesi hiç bir kurum, kuruluş, dernek, sendika, tarikat ve cemaat ile ilişkili değildir. Diyanet İşleri Başkanlığının resmi yayın organı da değildir. Sitemizde bulunan yorumlar onaylanmadan yayınlanmaktadır. Forum'da siyasi içerikli yazı,siyasi propaganda , ile ilgili yazılar, genel ahlaka aykırı küfürlü yazı, argo kabul edilen yazılar asla yazılamaz. Aynı şekilde, başka bir forum katılımcısını yada üçüncü bir şahsı küçültücü veya hakaret edici yazı yazılamaz .Sitemizde doğrudan link verilemez eğer link vermek isteyenler Yönetici ile görusmesi gerekmektedir. Yönetici uygun görürse verilen linkler yayınlanacaktır. Site Adminleri ile kesinlikle tartısmaya girilmeyecek bu şekilede tartışmaya Giren Üyeler Banlanacaktır. Sitemizde Hiçbir Kimseyi Kurum Yada Kuruluşu Küçük düşürücü yada övücü yazılar kesinlikle yazılmayacak ve Her ne sekılde olursa olsun Yapılan yorumlar sebebiyle ve yukarıda zikredilen sebeplerden dolayı sitemiz hiçbir yasal hükümlülüğe tabi tutulamaz. Çünkü Sitemiz Forum Sitesi oldugundan yazılar onaylanmadan yayınlanmaktadır Eğer misafir yorumları, kişi kurum ve kuruluşları rencide eder nitelikte ise derhal silinir. Gözden kaçmış ise İletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.Link Vermek Reklam yapmak Demektir Sitemizdede Ancak Buna Yönetici Onayı İle Gerçekleşir. Yönetinici Olnayı Olmadan Link Verenler Tartışmaya Girenler Forum Kurallarınına Aykırı yazı yazanlar Hakkında Gereklı İşlemler   Yapılacaktır Saygı ile Herkese Duyurulur. 

DİBPERSONEL.COM YÖNETİMİ
Bildirimlerinizi
Buraya tıklayarak bize iletebilirsiniz.

0532 681 29 08

.................. .............